Skocz do zawartości

Ile parzyć szynkę?


wosiu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, potrzebuję pomocy, najlepiej szybko!!!

Mam szynkę z kością i golonką, bez skóry, waży 7,5 kg i nie jestem pewien ile mam ją parzyć. Już parzę trzy godziny temp. w środku ok. 50 stopni termometr wszedł w szynkę dość lekko. Nie chciałbym jej przeparzyć aby nie była sucha i wiórowata. Proszę pomóżcie. :idea:

Przyjacielem trzeba być,a nie bywać....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przyjmuje się ok 1 godzinę na kg ale jeśli masz termometr z sondą to temp w środku powinna dojść do 68 C.

 

Podobna szynka robiona była TU

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Na stronie głównej w dziale obróbka cieplna znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie.

Zobacz też dział "Wędzonki" a w nim tematy o szynkach np.ten temat-

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=725

Pozdrawiam

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak parzyć szynki, żeby nie traciły na wadze

Niestety w naszych warunkach nie da się uniknąć straty na wadze po wędzeniu i parzeniu. Rozwiązaniem jest nastrzyk wielofosforanami, ale to się mija z ideą domowych wędlin i założeniami tej strony. Takie wędliny to można w sklepie kupić.

Polecam przeczytać http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1173.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybaczcie proszę nowy jestem,

jak się naczytałem o takich fajnych szyneczkach to też mnie wzieło, zapeklowałem sobie szyneczkę, owędziłem, parzyłem, wyszła super jak na pierwszy raz, tylko mam takie odczucie jak by mało soczysta była, krucha jest, smaczna jest tylko taka lekko twardawa, nie wiem co zrobiłem nie tak :sad:

może coś doradzicie początkującemu amatorowi zdrowego żywienia :blush:

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyneczkę peklowałem 5 dni zgodnie z tabelą peklowania, następnie mięsko opłukałem pod bieżącą wodą i do siatki, po obcieknięciu /około 3 godzinki/ do wędzarki, wędzarka nie jest za bardzo wymyślnym sprzętem, taka zwykła z beczki

mięsko wędziłem 5 godzin, pow wyjęciu z wędzarni do wrzątku /temp wody 90 stopni/ parzyłem przez 50 minut na 1 kg mięsa, następnie zestawiłem z piecyka i zostawiłem w tej wodzie do ostudzenia [rzez całą noc ii

no właśnie i mam odczucie że troszkę jest za twarda, smaczna jest krucha ale tak w/g mnie mało soczysta, nie wiem co zrobiłem źle ?

a czas mnie nagli bo jutro jadę do mojej leśnej głuszy i znowu zamierzam coś sobie wyprodukować, tylko zastanawia mnie ta suchość mięsa ?

Poradźcie coś początkującemu :blush: :blush:

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIADEK napisał

A może nie odpowiedni mięsień wybrałeś z szynki na swoją szyneczkę

wybacz, ale mogę napisać tak

a żębym ja biedny wiedział jaki mięsień wybrałem??? :oops::oops:

byłem w zakładzie mięsnym i taki znajomy nieznajomy wybrał mi mięsko na szyneczkę prosto z produkcji :blush: tak więc nie wiem jaki mięsień, zdałem się na jego wybór.

 

acha, może jeszcze jest ważna temperatura wędzenia, ja starałem się utrzymywać około 70 stopni C, trudne to jest w mojej wędzarni i różnie bywało, nawet 120 stopni się pojawiło a średnio 70 było.

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy po wyjęciu z wędzarni uwzględniłeś że szynka nie jest zimna a ciepła lub gorąca

nie wiem w jakiej temp wędziłeś i wymaga trochę krótszy czas parzenia.

Moja propozycja to zakup termometra i parzenie pod temperature a nie czas

Pozdrawiam serdecznie Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego temperatura wędzenia też za wysoka i wydaje mi się że parzenie było już nie potrzebne ponieważ ona była jednocześnie pieczona. Powinna być w granicach 40 stopni. Ja kiedys też popełniałem te błędy dopóki nie zapoznałem się z treścią tej stronki :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki.

właśnie czytam i widzę że coś przekombinowałem z tym parzeniem no i troszkę ta temperatura wędzenia raczej też za wysoka, muszę wiele jeszcze czytać, tylko że czasu obecnie nie mam, majstrzy we wtorek przychodzą mi do roboty a ja dostępu do netu w mojej leśnej głuszy nie mam :sad: a już mam mięsko zamówione na następne wędzenie :blush:

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno sobie poradzisz. Musisz pamiętać aby nie przedobrzyć z temperaturą w czasie wędzenia i parzenia, wrzucasz mięsko na wrzącą wodę na 10 min celem zamknięcia porów i tym samym uniknięcia wycieku soków a następnie obniżasz do około 75 stopni i parzysz około 40-50 min do do osiągnięcia w środku szynki w najgrubszym miejscu temperatury około 70 stopni.

Powodzenia to nie jest takie trudne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zezo dla pewności (napewno nie zaszkodzi) w trakcie peklowania włóż ręce do solanki i wymasuj mięsko. Tak choć 5 minut, wytrzymasz w zimnej wodzie. Będziesz miał dokładniej zapeklowane i zrobi się miękkie.

Odnośnie wędzenia temp. 40-50 stopni w zupełności wystarczy. Czas wędzenia, niektórym wystarczają 4godziny. Ja wędzę 8-10godzin. Uzależnione jest to od preferencji smakowych i gęstości dymu.

Parzenie Rób jak radził Andrzej D. i będzie dobrze.

Pzdr. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za dobre rady, wiedziałem że można liczyć na wasze doświadczenie

Dzisiaj będę peklował, a w sobotę wędzenie i parzenie.

Zastosuje się do waszych sugestii, a więc

Pomasuję troszkę mięsko, tak po 5 minut dziennie, temperatura wędzenia zostanie zmniejszona do 40-50 stopni, następnie 10 minut na wrzątek i schładzam do 80 stopni, parzę jeszcze około 40 minut /wbijam termometr w mięsko i sprawdzam temperaturę wewnątrz batonu/ następnie schładzanie.

Czy dobrze kombinuję ?.

Może jeszcze jakieś uwagi ?

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zezo . Najlepiej nauczyć się na swoich błędach . Praktyka czyni mistrza , pamiętaj tylko żeby w jakiś sposób zabezpieczyć otwór po nakłuciu termometrem żeby nie powodować wycieku "soczku " z szyneczki . Dobrze jest jeszcze ważne szczegóły zanotować żeby łatwiej szło analizować jakieś niedociągnięcia w trakcie produkcji .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj tylko żeby w jakiś sposób zabezpieczyć otwór po nakłuciu termometrem żeby nie powodować wycieku "soczku " z szyneczki

najlepiej wystruganym drewnianym kołeczkiem,
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi

Mam jeszcze takie pytanko

Jak to jest z tymi nastrzykami?

wyjaśnijcie proszę, nie mogę zrozumieć jak to jest?

np. w tabeli peklowania mokrego pisze dla peklowania 5 dniowego że zaleca się 1 nastrzyk w wielkości 60 ml. ale jak mam to rozumieć? wielkość tego nastrzyku tyczy się jakiej wagowej ilości mięsa ?

Muszę powiedzieć że poprzednią szyneczkę nastrzykiwałem właśnie taką wielkością i pod względem słoności jak dla mojej rodzinki była super, ale moje mięsko ważyło 2.6 kg i jak teraz myślę ile więc tej solanki trzeba wstrzyknąć na 1 kg mięska ? jak podzielę wielkość nastrzyku przez wagę mięsa to wychodzi 23 ml na 1 kg.

czy dobrze kombinuję ?? :blush:

Tak się zastanawiam czy dobrze zrobiłem wczorajsze peklowanie??

zapeklowałem dwa kawałeczki mięska, jeden ważył 1.2 kg wykonałem nastrzyk w wielkości 35 ml, następne o wadze 0.8 kg nastrzykiwałem 25 ml.

i mam problem czy będzie dobre ?i

Nie pytajcie mnie jak obliczyłem te wielkości, :blush: sam nie wiem jak ja doszedłem do tych ilości, może mnie coś poraziło sam nie wiem, :blush: ale bardzo bym chciał poznać wasze zdanie, nie chciał bym przedobrzyć.

Może coś poradzicie zielonemu nowicjuszowi ?

Bardzo mi zależy na waszej opinii, jeżeli popełniłem błąd w tym nastrzykiwaniu to może jeszcze da się coś zaradzić, jutro rano śmigam do leśnej głuszy gdzie nie mam dostępu do netu i dlatego bardzo mi zależy na waszych poradach

Pozdrawiam i liczę na pomoc

zielono mi.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.