Skocz do zawartości

czas wedzenia


cedro

Rekomendowane odpowiedzi

mam na myśli wędzenie zimne przykładowo wędze kilogramowe szynki 30 godz.

Wszystko zależy od przeznaczenia i żądanych efektów jaki oczekujemy od wyrobu.

Jeśli zapragniesz aby wewnątrz wyrobu były wyczuwalne składniki dymu tak samo jak w jednej szynce i drugiej,to oczywiście szynkę większą( przy założeniu, że mają różne przekroje-średnice)powinno się wędzić dłużej. W takim przypadku decyduje bardziej średnica kawałka eklementu przeznaczonego do wędzenia a nie jego masa.

 

A tak naprawdę to dla dymu, który owiewa po produkcie nie ma żadnego znaczenia o jakiej jest ciężarze.

Czas wędzenia zimnego zależy od zamierzonego przez nas okresu przechowywania produktu, im dłuższy czas to to dłuższe wędzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cedro,piszemy o 1-2 kg i na dodatek w zimnym dymie gdzie czas podany jest 30h

Zapewniam cię ze niema różnicy o ile chcemy wędzić szynkę 10 kg to jest już duża różnica występuje inny czas odparowania. Cedro zapewniam cię, że po 2 h wędzenia polędwiczek w zimnym dymie nie będą gotowe do jedzenia

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wędzenia nie potrzebne są zegarki i termometry,jeżeli spojrzysz na towar i jego kolor ci się podoba to do kotła i parzyć. Parzenie również biorę dużą igłę i wbijam w środek np;szynki, potem dotykam igłą do przedramienia, jak parzy to jest o.k.normalna sprawa że szynka dłużej się wędzi od polędwicy bo jest większa i potrzebuje więcej czasu.
Im więcej dymu tym więcej smaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wędzenia nie potrzebne są zegarki i termometry...Parzenie również biorę dużą igłę i wbijam w środek np;szynki, potem dotykam igłą do przedramienia, jak parzy to jest o.k.

trochę dziwi mnie takie podejście,

oczywiście Ty możesz stosować takie techniki jakie są dla Ciebie wygodne, ale po to dano nam tak proste urządzenie jak termometr aby z niego korzystać - a o ile dokładniejsze niż drut czy igła

idąc tym tokiem myślenia można powiedzieć : " po co nam żarówka, stosujmy świeczki..."

Należy pamiętać że to forum jest głównie dla amatorów i takie techniki są raczej mało miarodajne bez większego doświadczenia

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potem dotykam igłą do przedramienia, jak parzy to jest o.k.

Sorry Irek, ale parząc drób nie odważyłbym się zastosować takiej metody. Muszę mieć pewność, że mięso osiągnęło 72 stopnie. Nie będę ryzykować (nawet hipotetycznie) zdrowiem mojej rodziny.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wiadomość jest dla początkujących którzy nie mają termometrów igłowych...

tym bardziej jestem przeciw - bo odczucie "parzenia" może mieć dość szeroki zakres

ta metoda wymaga jakiegoś doświadczenia i lepiej jej nie polecać początkującym

termometry bagnetowe można kupić praktycznie w każdym AGD, nie mówiąc o firmach wysyłkowych, a i cena nie jest jakoś zbyt wysoka za podstawowe modele

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poprzesz mnie jeśli powiem że nikt nie nauczy się z książki

właśnie o to mi chodziło :cool:

zaletą metody drucikowej jest mniejszy ślad po ukłuciu , oraz troszkę szybszy pomiar - chociaż dla termometrów bagnetowych ten czas też nie jest zbyt duży.

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jaką temperaturę parzycie swoje wyroby. :grin:

Irek-74: Z mojego punktu widzenia to mnie się zdaje że: abratek, SZCZEPAN, Maad, Bagno, :smile: opisali jak parzą wędzonki i wędliny. :wink: :smile:

To wszystko można różnie interpretować :smile: . Jednak nie we wszystkich wędzonkach i wędlinach. W dobie nowoczesnej techniki i zmian receptur, nie obejdzie się np: termometru, czasu w wiedzeniu i parzeniu itp. :smile:

Dawniej nie potrzebowano takich urządzeń pomocniczych do tak wygórowanych wędzonek i wędlin. :smile:

Derex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.