Wędliny Domowe
Drukuj

Wędzarnia szafkowa metalowa - wykonana z materiału ze złomu. Kupiono konstrukcję gotową z kątowników i dokupiono blachę dość grubą i już na miejscu ją przyspawano. Nie jest to duża wędzarnia ale na swoje potrzeby wystarczająca.
Wymiarów dokładnych nie znam ale po ilości parek kiełbasy na kijach można obliczyć i w przybliżeniu wymiary jej to szerokość i długość 80-85 cm, wysokość 170-180 cm. Drzwi na całą szerokość wędzarni, więc nie ma kłopotów z wkładaniem i wyjmowaniem kijów z wędliną. U góry wycięty otwór odprowadzający wilgoć z wędzonek, jak również dym. Otwór może być zasłaniany. Komina nie przewidziano, ponieważ cała wędzarnia ze względu na swój kształt jest jakby dużym kominem.
Bardzo funkcjonalne palenisko ułatwiające utrzymanie właściwych temperatur. Zrobione metalowe korytko, w którym spala się drewno i w razie podwyższenia się temperatury nie trzeba otwierać drzwi wystarczy wysunąć korytko z palącym się drewnem. W czasie wędzenia może zachodzić konieczność odwracania lub przewieszania kijów z wędlinami zależne jest to od ilości wsadu w wędzarni. Przy wędzeniu na trzy poziomy na palenisko zakładana jest dodatkowo blacha by przytłumić języki ognia, o ile takowe się pojawią. Po osuszeniu, by przytłumić ogień, zastosowano prowizorycznie zastawkę z pustaków.
Aż się prosi by w tym miejscu przymocować drzwiczki zamykane lub zasuwane. Następną przeróbką którą bym zrobił to otwierany dach .

DziadekDodaj komentarz

Uwaga!
Administracja nie posiada żadnych dodatkowy zdjęć/planów/projektów dotyczących
prezentowanych na stronie wędzarni!

Kod antyspamowy
Odśwież